31 Ekim 2010 Pazar

Kenan, Moto 2'de İlk Yarışını Bitirdi.

2010 Moto2 serisinde ilk yarışına Portekiz'in Estoril pistinde çıkan Kenan Sofuoğlu, ilk yarışında adeta şov yaptı ancak yarışı 5. sırada tamamlayabildi.

Moto GP'nin bir alt kategorisi Moto2 serisinde yarışacak Kenan Sofuoğlu önümüzdeki sene. Bu yüzden alışma devresini atlatmak için, geçtiğimiz aylarda yarış esnasında hayatını kaybeden Japon pilot Shoya Tomizawa'nın takımında yarışa çıktı.

Yarışa 4. sırada başlayan Kenan, bir ara liderliğe yükselip 10 saniye kadar da fark açtı. Ancak daha sonra Kenan giderek yavaşlamaya başladı ve 7.liğe kadar düştü. Son düzlükte yaptığı atakla 5. oldu. Yapılan açıklamaya göre Kenan'ın yavaşlama sebebi, yarışın başından itibaren debriyaj kolunda sorun yaşaması ve bu nedenle de lastiklerini diğer sürücülere göre çok daha erken bitirmesi olarak açıklandı.

Almış olduğu beşinciliğe rağmen Kenan, 42 sürücünün mücadele ettiği Moto2 serisinde daha ilk yarışında, tamamen yeni motor, lastikler, takım ve hiç bilmediği bir pistte yarışmasına rağmen göstermiş olduğu performans ve yapmış olduğu geçişler ile herkesin beğenisini kazandı.

Önümüzdeki yarışta nasıl bir sonuç alacak hep birlikte göreceğiz. Daha önce sadece test amaçlı Moto2 motorsikleti kullanan Kenan, bu motorlar ilgili fikri sorulduğunda: "Kötü ayarlanmış supersport (şampiyon olduğu kategori) motoru gibi." demişti. Henüz ilk ciddi sürüşünde, antremanlar da dahil 4. lükten aşağı düşmeyen Kenan'ın bu başarısı eminim şampiyonluğa oynamak isteyen takımların dikkateni çekmiştir.

Önümüzdeki sene Moto2'de de podyumun tepesinde Kenan'ı görmek ve İstiklâl Marşı'nı sayesinde dinlemek ümidiyle...

Hiç yorum yok: